რუსთავის #6 საბავშვო ბაგა-ბაღის სრული ენერგოეფექტური რეაბილიტაცია დაიწყო
ევროკავშირის ,,მერების შეთანხმების’’ სადემონსტრაციო პროექტების პროგრამის (CoMDeP) ფარგლებში, დღეს, რუსთავის #6 საბავშვო ბაგა-ბაღის სრული ენერგოეფექტური რეაბილიტაცია დაიწყო.
სარეკონსტრუქციო სამუშაოების მიმდინარეობას დღეს, რუსთავის მერი დავით ჯიქია, მერის მოადგილე ნოდარ შეროზია და მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის ცენტრის დირექტორი კარინა მელიქიძე ადგილზე გაეცნენ.
პროექტის – „ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის (№6 №40 №41) რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტის მიღების და ნახშიროჟანგისემისიების შემცირების მიზნით“ – კონტრაქტორები არიან მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრი და ქალაქ რუსთავის მერია.
ეს პროექტი ორიენტირებულია განახორციელოს ენერგეტიკის მდგრადი განვითარების სამოქმედო გეგმა და დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ CoMDeP მერების შეთანხმების სადემონსტრაციო პროექტების პროგრამის ფარგლებში. რუსთავის  მუნიციპალიტეტის წვლილი შეადგენს  პროექტის მთლიანი ბიუჯეტის 20.06%. პროექტს ახორციელებს მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრი.
პროექტი მიზნად ისახავს3 საბავშვო ბაღის  რეაბილიტაციას (# 6, # 40, # 41) რუსთავში, თანამედროვე ენერგოეფექტური ღონისძიებების დანერგვას და მონტაჟი განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიების დამონტაჟებას. ეს დაეხმარება ადგილობრივ ხელისუფლებას მიაღწიოს ენერგოეფექტურობას, გაზარდოს ენერგოუსაფრთხოება და მიიღოს ეკონომიკური ზრდა.
პროექტის პირველი ეტაპის ფარგლებში №6 საბავშვო ბაღში გათბობისა და ცხელი წყლის მომარაგების სისტემების (მზის კოლექტორებთან კომბინაციაში), მოდინებული-გამწოვი სავენტილაციო სისტემის, ახალი ელექტროტექნიკური სისტემის, ენერგოეფექტური ფანჯრების დამონტაჟება მოხდება. მეორე ეტაპისთვის განხორციელდება შენობის გარე კონსტრუქციის დათბუნება. პირველი ეტაპის სამუშაოები 2016 წლის თებერვალში დასრულდება. რეკონსტრუქციის სამუშაოებს სააქციო საზოგადოება „საქფეთქმრეწვი“ ასრულებს.

On 19 November, 2015, in Rustavi, within the framework of the EU program – “Covenant of Mayors demonstration projects” (CoMDeP), energy-efficient retrofitting of the kindergarten №6 began.
The Mayor of Rustavi City, David Jikia, deputy mayor, Nodar Sherozia, Director of the Sustainable Development and Policy Center, Karina Melikidze acquainted the reconstruction process.
Contractors of the project -„Retrofitting 3 kindergartens (№6 №40 №41) in Rustavi City in order to achieve high energy efficiency standards and greenhouse emission reduction” – are the Sustainable Development and Policy (SDAP) Center and Rustavi City Municipality. This project is focused on implementation of the Sustainable Energy Action Plans (SEAPs) under the Covenant of Mayors and is mainly financed by the European Union under the CoMDeP (Covenant of Mayors Demonstration Projects) programme. The Rustavi City Municipality contributes 20.06% of the total project budget. The project is implemented by the Sustainable Development and Policy (SDAP) Center.
The project aims at rehabilitation of 3 kindergarten buildings (#6, #40, #41) in Rustavi, implementation of modern energy efficient measures and installation of renewable energy technologies. It will help local authorities to target energy efficiency, enhance energy security and economic growth.
The first stage of the reconstruction of the kindergarten №6 involves: installation of the heating and hot water supply systems (in combination with solar collectors), ventilation system, new electrical system, energy-efficient windows. The second stage involves the building exterior insulation.