მიმდინარე წლის 7 ივლისს, ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტში, „მდგრადი განვითარების და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრმა“, ევროკავშირის პროექტის – „ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტის მიღების და ნახშირორჟანგის ემისიების შემცირების მიზნით“ – ფარგლებში, ბათუმის და აჭარის სხვა მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებისთვის სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე „მდგრადი განვითარების და პოლიტიკის ცენტრის“ დირექტორმა, პროექტის მენეჯერმა, კარინე მელიქიძემ, ისაუბრა პროექტის ფარგლებში უკვე შესრულებული და ამ ეტაპზე მიმდინარე სამუშაოების შესახებ. ასევე პროექტის ოფიცერმა, გიორგი ლეკვეიშვილმა ისაუბრებსა იმ თანამედროვე, ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების შესახებ, რომლებიც პროექტის ფარგლებში დაინერგა ქ. რუსთავის საბავშვო ბაღებში. შეხვედრის მიზანი ქ. ქუთაისისა და იმერეთის რეგიონის მუნიციპალიტეტებისთვის გამოცდილების გაზიარება და მათი ენერგოეფექტური პროექტებით დაინტერესება იყო.
შეხვედრას ესწრებოდნენ ქ. ბათუმის და აჭარის რეგიონის მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები.
„მდგრადი განვითარების და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრი“, პროექტს ევროკავშირისა და რუსთავის მუნიციპალიტეტის მხარდაჭერითა და დაფინანსებით, მერების შეთანხმების სადემონსტრაციო პროექტის (CoMDeP) ფარგლებში, ახორციელებს.
პროექტის მიზანია ქ. რუსთავში №6, №40 და №41 საბავშვო ბაღების ენერგოეფექტური რეაბილიტაცია, რაც შენობების თანამედროვე ენერგოეფექტური ტექნოლოგიებით და სისტემებით აღჭურვას ითვალისწინებს:
- ენერგოეფექტური კარ-ფანჯრების დამონტაჟება თბოსაიზოლაციო ფირებით;
- ცენტრალური გათბობისა და ცხელი წყლის მომარაგების სისტემების მონტაჟი მზის კოლექტორებთან კომბინაციაში;
- მოდინებული-გამწოვი სავენტილაციო სისტემის ფირფიტოვანი რეკუპერატორის დამონტაჟება;
- ახალი ელექტროტექნიკური სისტემის მონტაჟი ლუმინისცენტური სანათებით;
- შენობის გარე კონსტრუქციების (კედლების, სახურავის, იატაკის, სარდაფის ჭერის) თბოსაიზოლაციო ფილებით დათბუნება.
ამ ეტაპზე ქ. რუსთავის #6 და #40 საბავშვო ბაღების სრული ენერგოეფექტური რეკონსტრუქცია დასრულებულია და მიმდინარეობს #41 საბავშვო ბაღის ენერგოეფექტური რეაბილიტაცია, რომელიც ახალი სასწავლო წლისთვის დასრულდება.

On 7 July 2017, the Sustainable Development and Policy (SDAP) Center, within the EU funded project – Retrofitting 3 kindergartens in Rustavi City in order to achieve high energy efficiency standards and greenhouse emission reduction – organized the workshop for the representatives of the Batumi and Adjara region municipalities.
The director of the SDAP, Karine Melikidze, presented the EU funded project and the implemented and current reconstruction works. The project officer, Giorgi Lekveishvili presented all energy efficient technologies, which were installed in the kindergartens within the project. The project communication officer, Natia Svanidze introduced to the participants all communication activities implemented within the EU project.
The purpose of the meeting was to share the experiences with the municipalities of the Adjara region and to interest them with the energy efficient projects.
The representatives of the Batumi and Adjara region municipalities attended the event.
The sustainable development and policy center is implementing the project within the framework of the EU program – “Covenant of Mayors demonstration projects” (CoMDeP).
The project aims at rehabilitation of 3 kindergarten buildings (#6, #40, #41) in Rustavi, implementation of modern energy efficient measures and installation of renewable energy technologies. The reconstruction works involves: