2016 წლის 12 ივნისს, ქ. რუსთავში, „ევროპული მდგრადი ენერგეტიკის კვირეულის“ ფარგლებში მდგრადი ენერგიის დღე აღინიშნა. ქ. რუსთავის მერიამ და „მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის ცენტრმა“ რუსთავის ცენტრალურ პარკში, განახლებადი ენერგიისა და ენერგო ეფექტური ტექნოლოგიების საკითხებისადმი მიძღვნილი რამდენიმე ღონისძიება გამართა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო “ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველომ”.
მოეწყო ტრადიციული ველორბოლა, ახალგაზრდების მიერ გადაღებული ფოტოებისა და ბავშვების ნახატების გამოფენა. „მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის ცენტრის“ დირექტორმა, კარინა მელიქიძემ, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის-„ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტების მიღების და ნახშირორჟანგის ემისიების შემცირების მიზნით“- პრეზენტაცია გააკეთა. პროექტის მიზანია მდგრადი ენერგეტიკის სამოქმედო გეგმის განხორციელება, მთავარი დამფინანსებელი -ევროკავშირი, მერების შეთანხმების სადემონსტრაციო პროექტების ფარგლებში.
რუსთავის მუნიციპალიტეტის წილი მთლიანი ბიუჯეტის 20.06%-ს შეადგენს. პროექტი მიზნად ისახავს ქ. რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის (#6, #40 და #41) შენობის რეაბილიტაციას, თანამედროვე ენერგო ეფექტური ღონისძიებების განხორციელებას და განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიების მონტაჟს. ეს ხელს შეუწყობს ადგილობრივ ხელისუფლებას გაზარდოს ენერგეტიკული უსაფრთხოება და ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი.
ღონისძიების დასრულების შემდეგ ქ. რუსთავის მერის პირველმა მოადგილემ, ნოდარ შეროზიამ და ქვემო ქართლის გუბერნატორის მოადგილემ, კახაბერ გუგეშაშვილმა, ყველა მონაწილეს შესაბამისი სერთიფიკატები და საჩუქრები გადასცეს.
თვითმმართველი ქ. რუსთავი, როგორც ევროკომისიის „მერების შეთანხმების“ ხელმომწერი, იღებს ვალდებულებას, საკუთარ ტერიტორიაზე 2020 წლისათვის 20%-ით შეამციროს ნახშირორჟანგის ემისიები განახლებადი ენერგიის წყაროების ათვისების ხელშეწყობისა და მუნიციპალიტეტში მიმდინარე ეკონომიკურ თუ სოციალურ პროცესებში ენერგო ეფექტური ტექნოლოგიების დანერგვის საშუალებით.
2011 წლიდან, ქ. რუსთავში, ენერგოეფექტურობის საკითხებზე მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ყოველწლიურად სხვადასხვა სახის ღონისძიება ტარდება.

On 12 of June, 2016 the Municipality of the Rustavi City has celebrated the Sustainable Energy Day within the framework of the EU Sustainable Energy Week. Actually event has been carried out by the Rustavi City Municipality, together with the “Sustainable Development and Policy (SDAP) Center”. The “Energy Efficiency Center Georgia” also participated in this event. There have been organized and conducted various events in the Rustavi Central Park, devoted to sustainable energy (Renewable Energy & Energy Efficiency Technologies) issues.
The traditional bicycle marathon, youth photo exhibition and children’s drawings exhibition together with the street art activities arrangements took place.. The director of the Sustainable Development and Policy (SDAP) Center, Karine Melikidze, made the presentation of the EU granted project – “Retrofitting 3 kindergartens in Rustavi City in order to achieve high energy efficiency standards and greenhouse emission reduction”.
It should be noted, that this project is focused on implementation of the Sustainable Energy Action Plans (SEAPs) under the Covenant of Mayors and is mainly financed by the European Union under the CoMDeP (Covenant of Mayors Demonstration Projects) program.
The Rustavi City Municipality contributes 20.06% of the total project budget, however 79. 94% is share of the EU Commission. The project aims at rehabilitation of 3 kindergarten buildings (#6, #40, #41) in Rustavi, with implementation of modern energy efficient measures and installation of renewable energy technologies. It will help local authorities to target energy efficiency, enhance energy security and economic growth.
During this event the first Deputy Mayor of Rustavi –Mr. Nodar Sherozia and Deputy Governor of Kvemo Kartli – Mr. Kakhaber Gugeshashvili awarded all event participants with special gifts and certificates.
Rustavi as the signatory city of Covenant of Mayors has commitments to reduce CO2 emissions by 20% for 2020 on its territory and also introduce the renewable energy and energy efficient technologies in its current social and economic development practices.
Starting from 2011, the different events have been organized annually in the Rustavi City oriented on rising public awareness of the local population towards energy efficiency.