პროექტის – „ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის (№6 №40 №41) რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტის მიღების და ნახშიროჟანგის ემისიების შემცირების მიზნით“
პროექტის – „ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის (№6 №40 №41) რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტის მიღების და ნახშიროჟანგის ემისიების შემცირების მიზნით“ – პირველი და მეორე ეტაპით გათვალისწინებული სარეაბილიტაციის სამუშაოები  N6 და 40 საბავშვო ბაგა-ბაღებში დასრულებულია.
პროექტის პირველი ეტაპის ფარგლებში, ორივე საბავშვო ბაღში  გათბობისა და ცხელი წყლის მომარაგების სისტემების (მზის კოლექტორებთან კომბინაციაში), მოდინებული-გამწოვი სავენტილაციო სისტემის, ახალი ელექტროტექნიკური სისტემის და ენერგოეფექტური ფანჯრების დამონტაჟება, ხოლო მეორე ეტაპის ფარგლებში, ორივე შენობის კედლების, სახურავის, სარდაფის ჭერის მინერალური ბამბით დათბუნება განხორციელდა.
პროექტი ევროკავშირისა და  ქალაქ რუსთავის მუნიციპალიტეტის მხარდაჭერითა და დაფინანსებით, მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრმა განახორციელა. მისი საერთო ღირებულება 808 765 ევროს შეადგენს, სადაც რუსთავის მუნიციპალიტეტის წილი 162 238 ევროა.
რეაბილიტირებული N6 ბაგა–ბაღი ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულ – გუბერნატორმა პაატა ხიზანაშვილმა, რუსთავის მუნიციპალიტეტის მერმა დავით ჯიქიამ და მერის მოადგილემ დავით ლობჟანიძემ მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის (SDAP) ცენტრის ხელმძღვანელ კარინა მელიქიძესთან ერთად დაათვალიერს. მათ პროექტის ფარგლებში შესრულებული სამუშაოები შეაფასეს და ბაგა–ბაღის აღსაზრდელების მონაწილეობით გამართულ ღონისძიებას დაესწრნენ.
მდგრადი განვითარებისა და პოლიტიკის ცენტრის დირექტორმა, კარინა მელიქიძემ, საბავშვო ბაღების ყველა აღსაზრდელს ენერგოეფექტურობის თემაზე შექმნილი გასაფერადებელი და ფერადი ფანქრები გადასცა. მშობლებისთვის და პედაგოგებისთვის მოეწყო პრეზენტაციები პროექტის განხორციელებისა და ბაღებში დანერგილი ახალი ტექნოლოგიების შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ ბაღების სრული ენერგოეფექტური რეკონსტრუქციის შედეგად CO2 ემისიები #6 საბავშვო ბაღში წელიწადში 35.42, ხოლო #40 საბავშვო ბაღში წელიწადში 110.68 ტონით  შემცირდება. ელექტროენერგიის და ბუნებრივი აირის დაზოგვის მაჩვენებელი #6 საბავშვო ბაღში წელიწადში 188 085, ხოლო #40  ბაღში წელიწადში 575 727 კვტს იქნება.
პროექტის – „ქალაქ რუსთავში სამი საბავშვო ბაღის (№6 №40 №41) რეკონსტრუქცია ენერგოეფექტურობის მაღალი სტანდარტის მიღების და ნახშიროჟანგის ემისიების შემცირების მიზნით“ ფარლებში შერჩეული მესამე, #41 საბავშვო ბაღის ენერგოეფექტური რეკონსტრუქცია მიმდინარე წლის ზაფხულში განხორციელდება.

The first and the second stages of the reconstruction works of the kindergartens #6 and #40 in Rustavi under the EU granted project -„Retrofitting 3 kindergartens in Rustavi City in order to achieve high energy efficiency standards and greenhouse emission reduction” has been finished.
Under the first stage the heating with boiler room and the hot water supply systems (in combination with solar collectors) as well as the comprehensive ventilation system with the heat recovery, the absolutely new lighting system with the efficient bulbs, and energy-efficient windows with the low emissivity glazing and under the second stage the thermal insulation of the exterior components of the kindergarten buildings have been installed in both kindergartens.
This project is implementing by the Sustainable Development and Policy (SDAP) Center with the financial support of the EU Commission and the Rustavi City Municipality.
The total budget of the project is 808 765 Euro, where the Rustavi Municipality contribution is 162 138 Euro.
The State Governor of the Kvemo Kartli, Paata Khizanishvili, the Mayor of the Rustavi City, David Jikia, the Deputy Mayors: David Lobjanidze and Nodar Sherozia, and the Director of the Sustainable Development and Policy Center, Dr. Karina Melikidze visited both kindergartens and attended the events there.
The Director of the Sustainable Development and Policy Center, Dr. Karina Melikidze granted the children of both kindergartens with the colored pencils and the colorings. The presentations about the project implementation were made for the parents and the kindergartens’ stuff.
The energy efficient retrofitting of the third kindergarten #41 will be implemented during this summer.